Piątek, 19 Kwiecień 2024 r. ,   Adolfa, Tymona

Kardiolog Wrocław

   2
Kardiolog Wrocław to lekarz, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób serca, naczyń krwionośnych i całego układu sercowo-naczyniowego. Kardiolog Wrocław przyjmuje również pacjentów, którzy są zainteresowani  czynnikami, które mogą mieć wpływ na rozwój ryzyka chorób serca. Dzięki zebraniu wywiadu i poznaniu stylu życia pacjenta, kardiolog może zasugerować zmianę trybu życia oraz doradzić co można zmienić, aby zmniejszyć ryzyko chorób serca w przyszłości. Kardiolog Wrocław to jeden z najczęściej odwiedzanych specjalistów, zaraz po interniście i ortopedzie.

Co robi kardiolog podczas wykonywania swoich obowiązków?

Osoby, które mają do czynienia z tak złożonym stanem zdrowia, jakim jest choroba serca, muszą bezwzględnie skontaktować się z lekarzem, jakim jest kardiolog. Diagnoza choroby serca lub zwyrodnienia naczyń krwionośnych i układu krążenia najczęściej ma swój początek u lekarza internisty. Ten po zebraniu wywiadu, w razie stwierdzenia wątpliwości i konieczności dalszych konsultacji wystawi pacjentowi odpowiednie skierowanie. Kardiolog na podstawie tego skierowania, ale nierzadko również bez niego, podejmie kolejne badania diagnostyczne celem wykluczenia lub potwierdzenia swoich podejrzeń co do stanu zdrowia. Kardiolog Wrocław podczas stawiania diagnozy ocenia odczuwalne przez pacjenta objawy i zapoznaje się z jego historią medyczną, jeśli wcześniej pacjent został poddawany jakimkolwiek badaniom. Żeby zbadać wszystkie możliwości, kardiolog może również zlecić kolejne badania lub wystawić stosowne skierowanie do innych specjalistów. To wszystko ma na celu uzyskanie bardziej precyzyjnej diagnozy. Kardiolog Wrocław często decyduje o właściwym dopasowaniu leków lub innych dostępnych metod leczenia, które w jego opinii będą najlepsze dla stanu zdrowia pacjenta. W nieco bardziej skomplikowanych przypadkach, kardiolog może skierować pacjenta na operację. W takim wypadku, kardiolog zazwyczaj wypisuje specjalne skierowanie do szpitala lub na wcześniejszą konsultację do chirurga sercowo-naczyniowego, który specjalizuje się w operacjach serca, płuc i naczyń krwionośnych. Kardiolog Wrocław, mimo przekazania pacjenta w ręce innych specjalistów nadal pozostaje lekarzem prowadzącym historię choroby pacjenta.

Kardiolog Wrocław - specjalizacje

Kardiologia jest bardzo złożoną dziedziną medycyny. b po ukończeniu specjalizacji może ukierunkować swoje kompetencje na jeszcze szersze obszary medyczne. Każdy kardiolog z Wrocławia poza tym, że jest specjalistą klinicznym, który koncentruje się na stawianiu diagnozy, przepisywaniu i dopasowywaniu leków, a także zapobieganiu chorobom układu krążenia. Kardiolog kliniczny Wrocław może również posiadać specjalizację kardiologii dziecięcej, co oznacza, że diagnozuje i leczy problemy z sercem i układem krążenia u dzieci. Kiedy kardiolog kliniczny leczy wyłącznie  dorosłych pacjentów, można powiedzieć, że jest specjalistą w zakresie kardiologii dorosłych. Jeszcze inni kardiolodzy, starają się o specjalizacje w różnorodnych  zabiegach interwencyjnych, takich jak np. angioplastyka balonowa, umieszczenie stentu, echokardiografia lub elektrofizjologia.

Podsumowując - niektóre ze specjalizacji kardiologii obejmują:

  • Chirurgię sercowo-naczyniową – czyli kardiolog, który wykonuje operacje pomostowania naczyń wieńcowych lub inne zabiegi chirurgiczne
  • Kardiologia dziecięca
  • Kardiologia inwazyjna, podczas której kardiolog wykonuje anginogramy, które mogą wskazywać niebezpieczne dla zdrowia zwężenia tętnic wokół serca
  • Echokardiografia, dzięki której kardiolog za pomocą specjalistycznych sprzętów jest w stanie stworzyć obraz serca w ruchu za pomocą fal dźwiękowych. Na podstawie takiego odczytu, kardiolog może określić czy serce pracuje prawidłowo, czy też nie.
  • Kardiologia prewencyjna ma z kolei na celu zapobieganie chorobom serca i układu krążenia. Kardiolog może zalecić zmianę diety, stylu życia lub zerwanie z nałogami.

Kiedy kardiolog jest lekarzem pierwszego kontaktu?

Wraz z coraz mniej aktywnym, siedzącym trybem życia nowoczesnego społeczeństwa, wzrasta również ryzyko zachorowań na choroby serca związane z układem krążenia. Nadwaga, narażenie na przewlekły stres, zła dieta i nałogi skutecznie podnoszą ryzyko choroby serca. Kardiolog może pomóc w wielu przypadkach i nakierować pacjenta na inną drogę. Niemniej jednak wiele osób, które są genetycznie obciążone chorobami układu krążenia i serca muszą liczyć się z tym, ze kardiolog będzie przez nich odwiedzany przynajmniej kilka razy w ciągu roku. Chorób serca i problemów z krążeniem nie można ignorować – kardiolog jest lekarzem, który może poprawić stan zdrowia pacjenta a nierzadko również – może uratować jego życie. Osoby, które są zawałowcami lub cierpią na chorobę wieńcową, w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem, nawet pozornie nie związanych z ich przypadłością - powinny skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, którym prawie w każdym przypadku jest kardiolog. To niezwykle istotne ponieważ pozornie błahy ucisk w klatce piersiowej i zadyszka mogą być pierwszymi sygnałami zbliżającego się zawału serca.


Choroby serca


Choroby serca są ogromnym problemem oraz jednym z największych wyzwań dla współczesnej medycyny. Każda z nich zagraża ludzkiemu życiu, z każdą z nich należy w porę rozpocząć skuteczną walkę. Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia, co drugi zgon w Polsce następuje wskutek problemów z sercem. Dlaczego liczba ofiar chorób serca jest tak wielka? Bo często pacjenci ignorują pierwsze objawy, które mogą świadczyć o problemach ze zdrowiem. A im później rozpoczyna się leczenie, tym gorzej dla chorego i jego serca. Warto też pamiętać, że choroby serca są ściśle powiązane ze stylem życia, jakie prowadzi dana osoba.

Choroby serca, które są spowodowane problemami wrodzonymi, są wprawdzie dość liczną grupą, jednak w większości chorych głównym problemem okazuje się niezdrowy styl życia. Zła dieta, brak aktywności fizycznej czy palenie papierosów – oto błędy, za które nasze serce musi płacić bardzo wysoką cenę. Lekarze od lat przypominają nam, jak ważna dla naszego zdrowia jest profilaktyka.

Co robić, by mieć zdrowe serce? Dbać o linię, korzystać z ruchu na świeżym powietrzu oraz unikać tych dań, w których główną rolę odgrywają niezdrowe tłuszcze. Przestrzeganie tych kilku prostych zasad nie jest trudne, a może przynieść nam wiele korzyści. Jeśli dodatkowo będziemy regularnie odwiedzać lekarza i przeprowadzać odpowiednie badania, możemy zminimalizować ryzyko pojawienia się chorób serca, a w razie potrzeby – w porę podjąć odpowiednie leczenie.


Kardiolog Wrocław Katarzyna Zabrocka

ul. Kamieńskiego 225/1U
51-124 Wrocław
tel. 713726164



Szukasz najlepszego ubezpieczenia, które spełni Twoje oczekiwania? Jeśli tak to nasza Multi Agencja Optima to świetny wybór dla Ciebie. Na rynku...
Klinika Zdrowego Umysłu jest zespołem doświadczonych psychologów i psychoterapeutów, którzy dzięki rozległej wiedzy w obszarze ludzkiej...
Drobne mankamenty urody nie muszą być powodem dyskomfortu i kompleksów. Wiele problemów związanych z urodą pomoże rozwiązać dobry...